Kompleksy a wybór

Każdy dzisiaj wie, że ludzie 'mają kompleksy'. Tym, co jest o wiele ważniejsze, ale nie tak dobrze znane jest fakt, że to kompleksy mogą mieć nas. C.G. Jung

W pracy z osobami, które zgłaszają się do nas na konsultacje terapeutyczne często dochodzimy do miejsca, w którym istotna staje się kwestia WYBORU.

Nieuświadamiane mechanizmy (tzw. 'kompleksy') często sterują naszym zachowaniem, co zabiera nam wybór i ogranicza wolną wolę. Jednym z aspektów terapii jest objęcie tych obszarów większą świadomością, dzięki czemu możemy stopniowo uwalniać się z okowów kompleksów. Moment, w którym po raz pierwszy zyskujemy wybór tam, gdzie go wcześniej nie mieliśmy, potrafi być bardzo zaskakujący, ale też dać dużo nadziei. Jednak dojście do satysfakcjonującej wewnętrznej wolności wymaga często dużo uważnej pracy.

Na teraz proponujemy Ci następujące ćwiczenie. Przez resztę dzisiejszego dnia postaraj się uważnie obserwować każde swoje zachowanie i szacować na ile procent było ono wynikiem automatycznych mechanizmów poza Twoją wolą, a na ile dokonałeś/-aś przy nim świadomego wyboru. Istnieje duża szansa na to, że przy okazji odkryjesz wcześniej nieuświadamiane myśli i emocje, próbujące "przejąć stery" Twojej wolnej woli.

Owocnej pracy :)

przez Karol Domański

Wróć

Psychoterapia - oferta

Kliknij i zobacz naszą ofertę Psychoterapii

comments powered by Disqus