... Ci, którzy podejmują trud zrozumienia symboliki snów, znajdują w nich najbardziej interesujące informacje. To prawda, że rezultaty niewiele mają wspólnego z takimi przyziemnymi sprawami, jak robienie sprawunków i sprzedawanie. Ale nasze interesy nie mogą w pełni wyjaśnić sensu naszego życia, ani też konto w banku nie zaspokoi głębokiego pragnienia ludzkiego serca.
C.G. Jung
Marzenia senne są tym, w co zanurzamy się co noc kiedy zapadamy w sen i śnimy. Uczestniczymy w historiach, obrazach i sytuacjach, które opowiadają o naszym życiu wewnętrznym – jego warunkach i dynamice, czyli mówiąc po prostu – tym „co w nas siedzi” i jakie istnieją „relacje/układy” pomiędzy tymi częściami. Sny wypływają z psyche, pochodzą z wyobraźni. Natomiast z drugiej strony, posiadają też pewne charakterystyczne cechy, niezależnie od tego, kto śni - jaka jest jego płeć, wiek, pochodzenie, kultura w jakiej się wychował czy biografia.
Przykładowo, czasem zdarza się, że czujesz stres związany z wyzwaniem w pracy, a następnie śni Ci się jakaś porażka i kojarzysz ją z innymi niepowodzeniami w Twoim życiu. Jednak na innym poziomie, trudności w pracy nie są tak po prostu problemem osobistym. Każdy z nas musi mierzyć się z jakimiś przeciwnościami. To coś z domeny archetypów – uniwersalnych wzorów zachowań i sytuacji, które dzielimy jako ludzie. Mamy tu więc pewien temat egzystencjalny, chociaż Twój sen jest całkowicie osobisty. Te dwa poziomy - aspekt osobisty, a następnie ogólny - którego konkretnym przykładem jest kłopot danej osoby odnajdujemy we wszystkich kulturach. Stąd też odkrywając informacje ukryte w naszych snach możemy dowiedzieć się więcej o konkretnych sytuacjach w jakie jesteśmy zamieszani, jak także spojrzeć na nie z dużej perspektywy – zadając pytania „jak inni ludzie w podobnej sytuacji pokonywali takie przeciwności?”, „dlaczego mi się to przydarza?”, „dokąd zmierzam w życiu?”.
Jednym z najsławniejszych badaczy zagadnienia snów był Carl Gustav Jung, szwajcarski psycholog i psychiatra. W swojej pracy postawił hipotezę, że sny usiłują regulować, równoważyć i dopełniać nasze życie. Tak jakby przez wprowadzanie odmiennej perspektywy z królestwa nieświadomości wyłaniał się głos, który opowiada nam o tej części nas której jeszcze nie znamy. Obrazuje to sytuacja, w której lękliwej osobie pojawią się w snach postacie o wielkiej sile i odwadze. Takie podejście ma także swoją drugą stronę. O ile na jedno z zadań pracy ze snami możemy patrzeć jak na eksploracje nieznanego, tak też z drugiej, poprzez wnoszenie do życia informacji, które znajdują się poza naszym „codziennym ja” sprawia, że stajemy się bogatsi. Zbliżamy się troszkę do tego co można by nazwać pełniejszym sobą. Dlatego też Jung stwierdził, że poprzez sny ludzie stają się świadomi tego, kim rzeczywiście są.
Każda treść marzenia sennego jest wieloznaczna, uwarunkowana indywidualnością śniącego. Stąd też jedni z nas śnią o celebrytach popkultury, a inni o bohaterach swoich ulubionych kreskówek. W snach niektórych dominować będą motywy rodzinne, drudzy natrafią na kosmiczne abstrakcje. Także sam język snów nie jest prosty, ponieważ wyraża się za pośrednictwem symboli. Symboli czyli obrazów, które jednocześnie są ekspresją naszych wewnętrznych procesów, jak ich impresyjną formą, wcieleniem treści/dynamiki obleczonej w obraz, której celem jest wywarcie na nas wrażenia, które popchnie nas do zmian i wskaże nowe perspektywy. W takim ujęciu symbol, obraz, czy nawet cały sen staje się psychicznym transformatorem energii, który pokazuje nam „jak jest” i „dokąd iść”. Szczególnie ważnym symbolem we śnie będzie to, co nas szczególnie porusza – przestraszy, zachwyci, wprawi w zdumienie. Właśnie ten rodzaj interakcji ze snem – czyli umożliwienie doświadczenia które wywrze na nas wpływ – jest dużo korzystniejszą formą pracy ze snami od klasycznej interpretacji – ponieważ często w życiu „wiemy w czym problem”, ale to nic nie zmienia.
Praca z każdym snem jest bardzo osobista i indywidualna. Nie posiadamy żadnych gotowych wzorów odpowiedzi. Odkrycie zagadki kryjącej się w śnie należy wyłącznie do danej osoby, ponieważ pochodzi z jej psychiki. Każdy przypadek jest inny. Stąd też opisywanie pracy z konkretnymi przypadkami bywa kłopotliwe. Czasami też szkodliwe. Ludzie czytając opisy i rozwiązanie czyjegoś marzenia sennego utożsamiają się z nim i myślą, że jest to remedium także na ich problemy. Ale tak nie jest. Właśnie dlatego praca ze snami jest tak ciekawa i twórcza.
Warto też pamiętać o tym by stworzyć miejsce do dialogu pomiędzy naszym codziennym ja, a informacjami pochodzącymi z krainy snów. Nie wolno zaniedbywać obowiązków realnej egzystencji. Gdy ktoś zaczyna lekceważyć życie zewnętrzne - ciało, rodzinę, pracę - wówczas sny i nieświadomość stają się niebezpieczne. Mogą nas wyrwać z rzeczywistości i wplątać w neurotyczne życie w iluzji, co staje się udziałem wielu osób traktujących rozwój psychiczny jako odskocznię od świata który im nie pasuje i sprawia trudności. Przestrzeń na dialog i konflikt pomiędzy różnymi naszymi częściami jest ważny także dlatego, że pozwala dobrze odróżnić perspektywę naszej świadomej i nieświadomej części, doprowadzając do autentycznej interakcji, która ma na celu przezwyciężenie ich obu i osiągnięcie czegoś trzeciego: syntezy i zmiany. Nie zawsze prowadzi to do tego, że żyje się nam łatwiej – ale na pewno bliżej siebie.
Jeśli interesuje Cię tematyka pracy ze snami, zapraszamy na warsztaty "Zagadki Snów" - już 27-28 stycznia w Warszawie.
Przeczytaj opis warsztatów i zarezerwuj miejsce tutaj:
http://refleksja.com/zagadki-snow.html
przez Adam Kościuk
Kliknij i zobacz naszą ofertę Psychoterapii